Gallery
2013_06200082013_06270372013_06271082005_0307015
Červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TOPlist

Archive for the ‘Letecká doprava’ Category

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvýšil se i počet vzletů a přistání, který vzrostl o téměř pět procent na 155 530 pohybů. K nárůstu počtu odbavených pasažérů pomohlo i zvýšení počtu pravidelných linek. Lety z Prahy zahájily další tři letecké společnosti a létat se začalo do sedmi nových míst. „Výrazně se nám dařilo posilovat spojení do dálkových destinací, a to v navyšování počtu frekvencí, kapacit i otevírání zcela nových linek. Díky tomu využilo dálková spojení s Prahou vloni o 250 000 cestujících více, což je 24 procentní nárůst,“ uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. Celkem své lety z Prahy odbavovalo 69 dopravců, a to do celkem 171 destinací. Nově se mezi nimi objevily například Filadelfie či Jerevan. Nejoblíbenější zemí, kam směřovalo nejvíce cestujících, byla tradičně Velká Británie, kam směřovalo více než dva miliony pasažérů. K dalším vyhledávaným zemím patřily Itálie, Rusko, Španělsko a Německo. Z destinací byl v roce 2018 nejvytíženější Londýn s 1,3 milionu cestujících, následovaly Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Oproti roku 2017 loni nejvíce vzrostl zájem o lety do Budapešti, a to o více než 82 procent. Výrazně se zvýšil také zájem o lety do Barcelony, a to téměř o 35 procent. Z čistě dovolenkových destinací využilo nejvíc cestujících linky do Antalye, Heraklionu, Hurgady, Burgasu a Marsá Alam.

2818319_

Letecká společnost Ryanair začne od dubna nabízet přímé spojení Brna s Berlínem.  Od 2. dubna začne firma létat na letiště Schönefeld na jižním okraji Berlína. Do německého hlavního města bude létat dvakrát týdně, v úterý a v sobotu. Ryanair novou linku oznámil jen pár dní poté, co zahájil provoz na obnoveném spoji z Brna do Milána Bergama. I nadále zůstává v provozu linka Ryanairu na londýnské letiště Stansted. Linka bude létat z Brna v úterý ve 12:55, v sobotu ve 14:25. Nejlevnější zpáteční letenky začínají na zhruba 1200 korunách. Brno tak získá alternativu pro železniční a autobusové spojení do německé metropole. Vlakem trvá dosud cesta 7 hodin, ale až do centra města. „Otevřením linky do Berlína úspěšně pokračujeme v rozšiřování počtu pravidelných linek létajících z Brna – přesně tak jak jsme slíbili před rokem, kdy se letiště stalo součástí skupiny Accolade. V případě Berlína jde navíc o zcela novou trasu, která bude mít v Brně premiéru. Věřím, že naváže na úspěšnou linku do Bergama, která od prvního dne létá téměř plně obsazená. O létání z Brna a do Brna je evidentně velký zájem, což nám dává dobrou pozici pro jednání o možném otevření případných dalších trasách,“ řekl generální ředitel Letiště Brno Milan Kratina. Letiště Schönefeld je hlavní základnou Ryanairu a easyJetu v Berlíně, jde využít i pro lety do dalších destinací. Zejména středomořské destinace nebo Kanárské ostrovy vychází letecky z Berlína obvykle výrazně levněji, než z Česka.

Boeing 737-800 společnosti Ryanair v Brně. Foto: Letiště Brno

Letecká společnost Ryanair spustí od jara příštího roku tři nové linky z Prahy do Itálie. Nově začne létat do Trevisa, Pescary a Bari. Vyplývá to z rezervačního systému aerolinky, letenky už začala prodávat. Všechny tři nové destinace začne obsluhovat 1. dubna, podle časů odletů na ně Ryanair nasadí letadla z pražské základny. Do Bari bude létat v pondělí a v pátek v 7 hodin z Prahy, v Bari bude v 8:55, zpět letí v 9:20 a v Praze je v 11:15. Na trase dosud létá Wizz Air, ten ale nemá na příští letní letový řád zatím žádné lety k dispozici a není tak jasné, zda v nich bude pokračovat. Úplně novou destinací z Prahy je Pescara na pobřeží Jaderského moře. Tam bude létat Ryanair rovněž v pondělí a v pátek s časy odletů z Prahy v pondělí v 13:25, v 15:05 přistane v Pescaře. Čtyřikrát týdně bude létat Ryanair na letiště Treviso, označované často jako letiště pro Benátky (centrum Benátek je z letiště autobusem vzdálené hodinu). Mezi oběma městy bude Ryanair létat v pondělí, středu, pátek a neděli.  Na letiště Treviso z Prahy aktuálně nikdo nelétá, do Benátek nabízí přímé spojení České aerolinie, easyJet a Volotea. Ceny zpátečních letenek se zatím pohybují mezi 2000 a 2500 korunami, dá se ale očekávat, že postupně Ryanair bude nabízet i nižší ceny. U nových linek obvykle startuje s průměrnou cenou. Ryanair bude z Prahy od dubna nabízet přímé spojení už do osmi italských měst, do dalších létá s přestupem v Miláně – Bergamu. Navíc bude od 28 října Ryanair létat z Brna novou linku rovněž do Itálie a to Bergama.

B737, Letiště Václava Havla Praha, foto: Letiště Praha

Vedení Letiště Václava Havla v Praze plánuje rozsáhlou expanzi a počítá s investicemi za 27 miliard Kč. Do roku 2026 by tak firma měla vybudovat novou paralelní ranvej a podstatně rozšířit Terminál 2. Po dokončení staveb by letiště mělo odbavovat zhruba 21 milionů cestujících ročně.  Letiště se už nyní potýká s vlastními limity. Zatímco loni odbavilo rekordních 15,4 milionu cestujících, letos očekává ještě o zhruba 1,5 milionu pasažérů více. To je přitom již odhadovaná kapacita letiště. Vzhledem k očekávanému dalšímu růstu letecké dopravy by tak současný systém dvou vzletových drah už v budoucnu nemusel stačit. Letiště proto připravuje stavbu paralelní dráhy. Ta by měla sloužit především pro přistání ze směru od Nebušic, zatímco z nynější hlavní ranveje by měla letadla většinou pouze startovat, a to směrem na Jeneč. O stavbě dráhy se mluví už přes deset let a její realizace se kvůli územním problémům postupně oddalovala. Proti stavbě protestovali i obyvatelé některých částí na severozápadě Prahy. Odhadovaná cena stavby je okolo devět miliard Kč. Zhruba podobnou částku by mělo stát také rozšíření Terminálu 2, na kterém by měla vzniknout mimo jiné nová letadlová stání s nástupními mosty. Terminál dosud funguje pro lety do schengenských zemí, zatímco Terminál 1 je určen pro ostatní lety. Po rozšíření by měly být oba terminály rozděleny podle dopravců. Součástí rozvojových plánů letiště je i jeho železniční napojení do centra Prahy. Vládou vybraná varianta napojení letiště na železnici do Kladna měla být podle původních plánů Správy železniční dopravní cesty do roku 2024. Kvůli složitým debatám o vedení trati se však v Praze dosud nezačalo stavět. Aktuálním termínem dokončení trati je tak rok 2028. V dalších letech se chce letiště zaměřit na východ. V současnosti proto finišují jednání o lince do Bangkoku. V budoucnu by mohly přibýt i dálkové linky do Tchaj-wanu, indického Dillí nebo Hongkongu.

Letiště Praha chystá velkou expanzi a investice za 27 miliard Kč

U brněnského letiště začala stavba logistického centra, které umožní zákazníkům propojit leteckou, automobilovou i železniční nákladní dopravu. Klientelu by tvořily firmy, které využívají leteckou nákladní dopravu a náklady vozí na letiště z různých míst Brna. První etapa stavby má být hotova na podzim.
Letiště Brno – ilustrační foto.

Hala vzniká v místě, které je řadu let vyhrazeno právě pro stavbu tohoto typu, severně od příletové haly a příjezdové silnice. V první fázi nabídne prostor 25 tisíc metrů čtverečních. „Intenzivně jednáme s mnoha společnostmi, které sídlí na různých místech Brna a využívají leteckou dopravu. Díky tomu, že přesunou zázemí na letiště, ubude dopravy především po Řípské ulici ve Slatině, protože už nebudou muset náklad převážet,“ uvedl Milan Kratina. Kamiony z dálnice odbočí místo do města právě k letišti.

Investice, kterou společnost financuje z vlastních zdrojů, je první částí rozvoje komplexu. „Možnost kombinace letecké, automobilové i železniční nákladní dopravy je to, co pomůže rozvoji byznysu do budoucna. Vlečku na letiště je možno využívat a uvidíme, jaká bude poptávka,“ řekl dále Milan Kratina.

Při zájmu firem je podle něj možné komplex rozšiřovat, prostor pro další stavbu je. Do budoucna se však nepočítá s nijak výrazným zvýšením počtu nákladních letů. Dnes létá jedno letadlo za den až dva, do budoucna by to mělo být nejvýš jedno denně. „Logistické centrum, kde lze kombinovat dopravu, však může přitáhnout i úplně nové firmy,“ domnívá se Milan Kratina. Upozornil také, že o podobném centru uvažuje Ostrava. Brno by tak před ní mohlo mít náskok jako místo, odkud je blízko do ostatních míst Česka, na Slovensko, do Rakouska a do Polska.

Vedení letiště se snaží rozvíjet i výrazně utlumenou osobní dopravu, kterou reprezentují již jenom dvě pravidelné linky. Po krachu jednání s rumunským Blue Air se snaží intenzivně jednat s dalšími společnostmi, které by byly ochotné spojit Brno s více městy v Evropě. „Výhodou je, že máme tvrdá data o obsazenosti linek do Eindhovenu a Lutonu, která byla velmi dobrá,“ zmínil Milan Kratina destinace, do nichž se z Brna ještě do nedávna létalo.

Zdroj: https://logistika.ihned.cz/c1-66149610-u-brnenskeho-letiste-zacala-stavba-logistickeho-centra

Poptávka po globální letecké přepravě nákladů v loňském roce vzrostla o devět procent, což je nejlepší výsledek od roku 2010. Přispěl k tomu zejména růst globálního obchodu, uvedlo Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). V roce 2016 se poptávka zvýšila o 3,6 procenta.  Generální ředitel IATA Alexandre de Juniac dodal, že výhled pro přepravu nákladů zůstává optimistický i na letošní rok. Důvěra spotřebitelů roste a posiluje i mezinárodní internetový obchod. Celkové tempo růstu by však letos mělo podle něj zpomalit na „zdravých“ 4,5 procenta. Kapacita přepravy se loni zvýšila o tři procenta. To je nejpomalejší růst od roku 2012. Růst poptávky tak výrazně převyšuje růst kapacity, což je pozitivní zpráva pro výnosy. Obsazenost se zvýšila o 2,5 procentního bodu na 45 procent.  Růst poptávky po letecké nákladní přepravě byl dvojnásobný ve srovnání s růstem světového obchodu, který činil 4,3 procenta. Letecká přeprava nákladu je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace. Poptávka se loni zvýšila ve všech regionech. Nejvíce vzrostla v Africe, a to o 24,8 procenta. Je to teprve podruhé od roku 1990, kdy aerolinky z Afriky zaznamenaly nejrychlejší růst ve srovnání s ostatními regiony. Přispěl k tomu hlavně obchod mezi Afrikou a Asií. Za Afrikou skončila Evropa, kde poptávka stoupla o 11,8 procenta. IATA reprezentuje zhruba 280 leteckých společností, které se na celkovém objemu globální letecké přepravy podílejí asi 83 procenty.

ilustrační foto

 

Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě se může pochlubit tím, co Brnu chybí – pravidelnými linkami do celé Evropy. Letiště tak nyní rozjíždí marketingovou kampaň na Jihomoravany, kterým chce ukázat, že Bratislava nabízí stejné možnosti jako Praha.Dobrá dojezdová vzdálenost, pestrá nabídka leteckých spojení a absence jazykové bariéry. Letiště chce, aby si lidé na Moravě zvykli, že se vyplatí sledovat i nabídku z Bratislavy. Cestování z menšího a blízkého letiště přináší zejména v období letní turistické špičky úsporu času a menší stres při odbavování.  Z Bratislavy budou v letošním roce létat linky do Říma, Manchesteru, Barcelony, Paříže, Londýna, Milána či na Ukrajinu.  Novinkami pro tento rok jsou lety do 11 nových destinací – Tbilisi v Gruzii, Dalamánu v Turecku, Eindhovenu v Holandsku, britského Londýna-Lutonu a oblíbených letních destinací, kterými jsou Malta, Burgas v Bulharsku, Paphos na Kypru, Soluň v Řecku či sicilská Katánie. Od listopadu přibudou i linky do Marrákeše v Maroku a ukrajinského Kyjeva-Borispolu. Brno stále hledá dopravce Do atraktivních evropských destinací se mělo letos létat i z Brna. Jihomoravský kraj však musel spolupráci s rumunským dopravcem Blue Air po nefungujícím jednání zrušit. Nyní hledá náhradu. Nového dopravce a s ním i oživení leteckých linek z Brna chce kraj už do konce letošního roku. V současné chvíli létají z Brna pouze dvě pravidelné linky – do Londýna a Mnichova.

Flotila Travel Service se na letní sezónu rozrostla proti minulému roku o sedm letadel, firma tak bude provozovat celkem 56 strojů. Nově bude létat například s boeingy 737 americké společnosti Swift Air. Travel Service dnes zařadil do flotily už třetí Boeing 737 MAX 8, celkem jich má firma objednáno 39. Nový letoun v barvách obchodní značky SmartWings s imatrikulační značkou OK-SWC přistál na Letišti Václava Havla Praha dnes dopoledne poté, co absolvoval přímý let z amerického Seattlu. První let s cestujícími má naplánován dnes do Paříže na lince ČSA. Do září obdrží Travel Service ještě další tři nové stroje 737 MAX. Novinkou letošního roku jsou i čtyři boeingy 737-800 od americké společnosti Swift Air. S ní Travel Service začal spolupracovat letos v zimě, když naopak poslal do USA svá letadla pro lety do Karibiku.  Travel Service bude mít v létě celkem 12 bází (Praha, Brno, Ostrava, Varšava, Katovice, Bratislava, Budapešť, Kanárské ostrovy, Paříž, Lille, Lyon, Tel Aviv) v sedmi zemích. Největší sedačkovou kapacitu nabízí Travel Service na českém trhu, kde bude provozovat 27 letadel Boeing 737, o pět letadel více než loni. Valnou většinu svých letů z českých letišť (Praha, Brno, Ostrava, Pardubice) provozuje Travel Service jako pravidelné linky pod značkou SmartWings. K navýšení sedačkové kapacity převážně na českém trhu se Travel Service rozhodl z důvodu stále rostoucí obliby individuálního cestování a zvyšujícího se počtu takzvaných tranzitních cestujících na letech, kteří využívají Prahu jako přestupní bod. SmartWings na tento trend reaguje otevíráním nových leteckých spojů a navyšováním frekvencí letů do stávajících destinací, což cestujícím umožňuje větší flexibilitu ve výběru optimálního leteckého spojení dle vlastních potřeb.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Travel Service před přistáním po dodávacím letu ze Seattlu. Foto: Letiště Praha

Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA. Včera o tom rozhodli jihomoravští zastupitelé. Podíl 55 procent v ní bude mít společnost Letiště Brno, která si od kraje jako vlastníka dlouhodobě pronajímá letiště, a zbytek Jihomoravská rozvojová společnost, v níž má podíl kraj a bude mít také město Brno. Kraj hledá dopravce, který by nabídl z Brna nové letecké linky. Chtěl je už od března, ale jednání s rumunskými přepravci ztroskotala. Firma Moravia GSA bude dceřiná společnost Jihomoravské rozvojové společnosti. Jihomoravská rozvojová společnost se bude starat o rozvoj kraje ve více oblastech a letiště je jen jednou z nich, zatímco Moravia se bude zabývat pouze létáním. Konkrétní ale nejmenoval a neřekl ani termín, kdy by se mělo začít létat. Jakmile kraj dopravce vybere, vstoupí částečným podílem do společnosti Moravia GSA, která bude linky zajišťovat. Do Moravie se pak budou peníze z kraje a města dostávat prostřednictvím Jihomoravské rozvojové společnosti. Nové letecké linky jsou prioritou vedení kraje. Kraj i město si od většího počtu linek slibují větší atraktivitu regionu pro zahraniční investory i turisty. Letiště loni zastavilo propad v počtu cestujících, když jich odbavilo zhruba 460 tisíc. Je to nejvíce z českých regionálních letišť. Více než z poloviny ho využívají cestující charterových letů v letní sezoně.

Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA

Letecká společnost Emirates brzdí svoji velkou expanzi a během května a června omezí část svého letového řádu. Z provozu na týdny až měsíce současně vyřadí několik desítek strojů. Od dubna, května a června bude odstaveno celkem 36 Boeingů 777 a 7 A380. Údaje z Flightradar24.com ukazují například A380 registrace A6-EDB odstavený na letišti Dubai World Central od 24. dubna. Emirates si přitom letos na začátku roku objednaly ještě další A380 a tím celý program výroby  největších osobních letadel zachránily. Emirates už v před dvěma týdny potvrdily, že v příštích měsících dočasně omezí provoz na některých linkách, žádnou ale nezruší. Jak důvod šéf Emirates Tim Clark uvedl nedostatek pilotů, firmě podle něj chybí 100 až 150 pilotů. Podle něj má být redukce ale jen krátkodobá. Podle agentury Reuters se omezení týká hlavně letů do USA, kde Emirates přiznávají pokles poptávky kvůli přísnějším požadavkům na víza. Většinou půjde o redukci v počtu frekvencí z Dubaje do amerických měst ze dvou na jednu denně. Podle serveru Gulf News se redukce týká i letů do Evropy, například u linky do Londýna nebo Mnichova. Do jiných destinací naopak Emirates lety přidávají, kromě Lisabonu od července například do Prahy. Letečtí dopravci z Perského zálivu nezažívají dobré časy. Etihad už v dubnu oznámil zrušení dvou linek, aby se dostal ze ztrát. Důvodem je především slabší poptávka mezi místními kvůli nižší ceně ropy.

Emirates A380 v Dubaji. Foto: Emirates