Archive for the ‘Letecká doprava’ Category

Výrobce letadel Airbus drží svého plánu přinést na trh vodíkové letadlo nejpozději do roku 2035. „Cílem je zavést zelené létání. A od vodíku očekáváme hodně, „řekl německý šéf divize civilních letadel Airbus André Walter z německé tiskové agentury v Hamburku. Proto navzdory koronové krizi představil Airbus v létě své tři možné výzkumné platformy pro vodíkové letadlo.

Hybridní letadla, tj. stroje s vodíkovým a elektrickým pohonem, jsou také na vrcholu vývojového seznamu. V tuto chvíli se předpokládá, že to nebude možné se obejít zcela bez spalovacích motorů, zejména na středních a dálkových trasách, uvedl výrobce letadel. U větších letadel neposkytuje čistě elektrický pohon při vzletu dostatečný tah.

Walter zdůraznil, že nejde jen o vývoj technologie pro vodíkové letadlo. Je také nutné vyrábět vodík jako takový a zřídit odpovídající infrastrukturu pro jeho distribuci. Vodík musí být k dispozici na letištích po celém světě, aby bylo možné do strojů také doplňovat palivo.

Zdroj: SSL

I přes koronovou pandemii se výrobce letadel Airbus drží svého plánu přinést na trh letadlo na vodíkový pohon nejpozději do roku 2035. „Cílem je zavést zelené létání. A od vodíku očekáváme hodně, “ řekl německý šéf divize civilních letadel Airbus André Walter. Proto navzdory koronové krizi představil Airbus možné výzkumné platformy pro tato letadla.

Hybridní letadla, tj. stroje s vodíkovým a elektrickým pohonem, jsou také na vrcholu vývojového seznamu. V tuto chvíli se předpokládá, že to nebude možné zcela bez spalovacích motorů, zejména na středních a dálkových trasách, uvedl výrobce letadel. U větších letadel neposkytuje čistě elektrický pohon při vzletu dostatečný tah.

Walter zdůraznil, že nejde jen o vývoj technologie pro  letadlo na vodík.
Je také nutné vyrábět vodík jako takový a zřídit odpovídající infrastrukturu pro jeho distribuci. Vodík musí být k dispozici na letištích po celém světě, aby bylo možné do strojů také doplňovat palivo.

Zdroj: SSL

Nízkonákladová letecká společnost Easyjet se kvůli koronakrizi vzdává tří ze svých jedenácti základen ve Velké Británii. Dotčena budou letiště ve Stanstedu a Southendu poblíž Londýna a Newcastle na severovýchodě Anglie. Základny budou uzavřeny od 31. srpna, řekl v pondělí šéf Easyjet Johan Lundgren. Celé odvětví trpí propadem počtu cestujících.

V tunokilometrech měřený dopravní výkon na světovém trhu leteckého carga  se zvýšil proti předchozímu roku o 4,5 procenta.  V minulých dnech to zveřejnila  Světová asociace letecké dopravy IATA.  Nabídnutá kapacita byla vyšší o 3,7 procent.  Ložný faktor obnášel 45,7 procent.  Nejvyšší nárůst zaznamenali dopravci z Arabského zálivu – ve výkonech o 11,0 procent a v kapacitě o 11,1 procent. Evropské aerolinky zvýšily své výkony o 2,0 procenta a kapacitu o 3,0 procenta.  Nejhůře se vyvíjela letecká přeprava zboží v latinské Americe,  jejíž dopravní výkon stagnoval s 0,1 procentem.

3531-800

 

Pražské Letiště Václava Havla chce do dvou let výrazně zvýšit úroveň ostrahy. Kromě kamer rozpoznávajících obličeje a dalších elektronických bezpečnostních prvků zvýší zabezpečení letiště i laserová střelnice, ve které se bude letištní ostraha cvičit na zákrok v letištním terminálu.Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/posileni-ostrahy-na-letisti-ruzyne-dbc-/eko-doprava.aspx?c=A150219_135347_eko-doprava_neh

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kreml hrozí uzavřením letového prostoru. To by značně poškodilo mnoho leteckých společností, ale také způsobilo snížení příjmu do státního rozpočtu Ruska. Dopravci loni zaplatili za přelety kolem 200 mil. EUR (tj.5,4 miliardy Kč) Jen společnost Lufthansa má kolem 180 přeletů za týden.  Jako protiopatření by mohla Evropa zakázat přelety ruských letadel.

951623-img-letadlo-crop

1948546_letecky-provoz

Spolupráce našich leteckých dopravců