Gallery
2013_06271522013_06271642013_06271302013_0627153
Červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TOPlist

Archive for the ‘Námořní a říční doprava’ Category

– a sice od doby, kdy získala statut pozorovatele v Arktické radě v roce 2013. Rada sestává z osmi arktických států: Kanady, Dánského království (včetně Grónska a Farských ostrovů), Finska, Islandu, Norska, Ruska, Švédska a USA. Nová arktická strategie Číny zahrnuje předpokládaný přístup k přírodním zdrojům, zajištění arktických komunikací pro námořní linky a podporu image „odpovědné hlavní země“ v arktických záležitostech.

Strategie se také týká čínských ledoborců a výzkumných stanic. Čína udržuje výzkumné stanice na Islandu a v Norsku a provozuje na Ukrajině postavený výzkumný ledoborec Xuelong, jenž byl v roce 2017 součástí arktické expedice a stal se první oficiální čínskou lodí proplouvající kanadskou Severozápadní pasáží. Letos v červenci zprovoznila Čína svůj druhý výzkumný ledoborec Xuelong 2, navržený ve Finsku a v Šanghaji. Podle čínského tisku loď může prorazit led o síle 1,5 metru ve srovnání s předchozími 1,2 m a je první polární výzkumnou lodí, která to může provádět při jízdě vpřed i vzad. Arktické hraniční země vyslovily obavy ohledně čínské expanze, když třeba dánská vláda vyslovila veřejně obavy ohledně čínských zájmů v Grónsku, které zahrnovaly návrh na zřízení výzkumné stanice, satelitní pozemní stanice, obnovu letišť a rozšíření těžby.

Arktický region je příležitostí pro čínsko-ruskou obchodní spolupráci navíc k projektům energetického rozvoje a projektům infrastruktury, jako je projekt Yamal o zkapalněném zemním plynu“. Loni v září Maersk provedl svůj první test na severní námořní trase vysláním ledoborce třídy Venta Maersk z Vladivostoku přes Busan, Jižní Koreu do Petrohradu.

Výsledek obrázku pro xuelong 2

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový dopravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň za čtyři roky a zvyšuje své ceny. Lodní palivo od počátku roku zdražilo o více než 20 procent, v Evropě ceny dosahují 440 USD (asi 9700 Kč) za tunu a jsou nejvyšší od roku 2014. Rejdařská firma, která se na světové námořní přepravě zboží podílí 19 procenty, je považována za barometr globálního obchodu. Svým zákazníkům oznámila, že je nucena zavést mimořádnou přirážku k ceně. Přeprava suchého (nechlazeného) zboží z Rotterdamu do Šanghaje tak zdraží o 14 procent. Podobný krok jako Maersk Line udělala například i Mediterranean Shipping Company. V prvním čtvrtletí, kdy ceny paliva vzrostly o 19 procent, se celkové náklady Maersk Line zvýšily na 1,2 miliardy USD ze 782 milionů ve stejném období roku 2017 a její provozní ztráta se téměř zdvojnásobila na 220 milionů USD. Generální ředitel Sören Skou počátkem května připustil, že společnost má problém s náklady a že opouští některé trasy a zavede příplatek. Maersk Line dnes už není ve svém sektoru nejziskovější firmou světa, kterou po několik let byla, z hlediska podílu na trhu jí ale prvenství stále patří.

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny

 

Vltavská flotila v jižních Čechách se koncem dubna rozroste o osmnáctimetrovou loď Pálavu, která posledních deset let zdobila jihomoravskou Dyji. Od společnosti Lodní doprava Břeclav loď zakoupila Jihočeská plavební, která provozuje turistické linky na Vltavě.  Loď zakoupili z několika důvodů. V prvé řadě jde o navýšení přepravních kapacit, a za další loď dokonale zapadá do prostředí, kde bude sloužit. Je to úžasná loď vzhledem i plavebními parametry. S Pálavou dopravce počítá na pravidelnou linku z Týna nad Vltavou k zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Loď se nyní připravuje na přepravu do jižních Čech, kam by měla dorazit koncem dubna. Pálava byla vyrobena počátkem 50. let a sloužila v hamburském přístavu jako obslužná loď. Podle informací na webu Lodní dopravy Břeclav účinkovala ve videoklipu Richarda Krajča pro film 2Bobule.

Loď Pálava. Pramen: Lodní doprava Břeclav / Facebook Jihočeská plavební

Pravidelně třikrát týdně jezdí nyní nákladní vlaky mezi Ústím nad Labem a přístavem v belgických Antverpách. Expresní vlaky, které náklad mezi Belgií a Českem dopraví za 26 hodin, by se tak staly spolehlivým a rychlým alternativním způsobem dopravy zboží, které by jinak putovalo po silnici, či do jiného přístavu, například do německého Hamburku. Rozsáhlý přístavní komplex v ústí řeky Šeldy, rozlohou největší na světě a stále rostoucí, má spojení s 1400 dalšími přístavy. Kapacity v Hamburku jsou skoro vyčerpané: Náměstek českého ministra dopravy Kamil Rudolecký přímo v Antverpách připomněl, že Česko nyní využívá především polabský Hamburk. „Nicméně kapacity, které tam jsou – i železniční spojení – jsou opravdu naplněné, skoro ze sta procent,“ vysvětlil. Proto je podle něj pro Česko z dopravního hlediska další přístup k moři významný. Nákladní železniční linka, na jejímž provozu se podílí belgická společnost B Logistic s českým partnerem ČD Cargo. Antverpy jsou výhodným cílem především pro zámořskou přepravu, neboť pro mnoho rejdařství slouží jako takzvaný první i poslední přístav v Evropě. Transportní čas pro zákazníky se tak může například v porovnání s Hamburkem zkrátit minimálně o 48 hodin.

Proslulým Panamským průplavem spojujícím Atlantský a Tichý oceán budou moci od neděle proplouvat plavidla s nákladem až 14 tisíc kontejnerů. Jeho přepravní kapacita se díky nové soustavě plavebních komor téměř ztrojnásobí. To velice prospěje hlavně americko-čínskému obchodu, jehož význam v globálním měřítku roste. Díky rozšířenému Panamskému průplavu se významně urychlí dodávky mrazených a chlazených potravin, včetně masa a ryb, z Jižní Ameriky do přístavů na východním pobřeží USA.

jarvis_576c2a05498e931181333646.jpeg

Česko nově spojuje s přístavem v Antverpách přímá vlaková linka. Ta bude od července jezdit třikrát týdně a má českým firmám poskytnout alternativu k německým přístavům. Antverpský přístav chce těm německým konkurovat i cenou a časem přepravy. Čas dopravy se může zkrátit i o dva dny.  Do konce roku chce společnost ČD Cargo, která linku provozuje s belgickou firmou B Logistics, přepravit asi 120 tisíc tun nákladu, což odpovídá šesti tisícům kamionů.

Banány zpět do vlaků: Vlak může převážet téměř jakékoliv zboží. „Rádi bychom převáželi například banány,“ říká Eichler. „Banány se dříve převážely vlaky, pak se od toho ale upustilo a velkou část z nich převážejí kamiony. My bychom chtěli banány vrátit na železnice,“ vysvětluje. “Chceme vytvořit udržitelnou alternativu silniční dopravy. Je to důležité z hlediska dopravy i životního prostředí.

 

Investice do středočeských přístavů a lodních cest přesahují desítky milionů korun. Nové projekty zlepšují podmínky pro nákladní i rekreační plavbu. V regionu například nedávno Ředitelství vodních cest ČR dokončilo modernizaci plavebních komor v Brandýse nad Labem a Velkém Oseku na Kolínsku. Pokračují i úpravy největšího přístavu v ČR v Mělníku, naopak plánované rozšíření nákladního přístavu v Kolíně letos nezačne. Příští rok by Ředitelství vodních cest mělo začít budovat také přístaviště v Nymburku, Čelákovicích i další městech. Tato přístaviště pro malá plavidla poskytnou i zázemí, například servisní centra, čerpací stanice i přístavní můstky.

Ilustrační foto.

Jubilejní 70. plavební sezóna na Brněnské přehradě byla dnes zahájena slavnostním nástupem kapitánů, hymnou, spuštením lodě Brno na hladinu a defilé všech „parníků“ dopravního podniku. Návštěvníci dnes poprvé mohli vyzkoušet nové bezbariérové přístaviště na Kozí horce. Byl to krásný den na Prýglu. Snad jich takových bude tuto sezónu mnoho!

Prosím pěkně tohle je Holandsko

Velice povedená fotografie