Archive for the ‘Silniční doprava’ Category

Evropské společnosti letos očekávají 17% nedostatek řidičů. Očekává se, že tento schodek dosáhne v Mexiku 18%, v Turecku 20%, v Rusku 24% a v Uzbekistánu téměř třetinu. „Nedostatek řidičů ohrožuje fungování silniční dopravy, dodavatelských řetězců, obchodu, ekonomiky a v konečném důsledku i zaměstnanosti a dobrých životních podmínek občanů. To není problém, který může počkat, je třeba přijmout opatření hned, “řekl generální tajemník IRU Umberto de Pretto. Průzkum IRU také zkoumal důvody nedostatku řidičů a zjistil, že hlavní příčinou byl ve všech regionech nedostatek vyškolených řidičů (38% respondentů).

Jako problémy byly rovněž uváděny náročné pracovní podmínky, které dále zhoršuje pandemie, a potíže s přilákáním žen a mladých lidí k této profesi. Průzkum poukazuje na smíšené výsledky ve snaze průmyslu přilákat více žen ve všech částech odvětví. Pouze 2% řidičů nákladních vozidel na celém světě jsou ženy a ve všech sledovaných zemích došlo k poklesu procenta žen řidičů nákladních vozidel. V Evropě se však objevily povzbudivé signály, že podíl řidiček autobusů a autokarů se v roce 2020 vyšplhal z 10% na 16% celkové pracovní síly. Procento řidičů
nákladních vozidel mladších 25 let v roce 2020 kleslo téměř všude, z již nízké úrovně na 5% v Evropě a Rusku, 6% v Mexiku a 7% v Turecku. Vzhledem k tomu, že průměrný věk profesionálních řidičů nákladních vozidel je nyní celosvětově téměř 50 let a každým rokem neustále roste, bude se tato demografická časovaná bomba jen zhoršovat, aniž by došlo ke snížení minimálního věku řidičů.

Zdroj: SSL

Maďarský poskytovatel dopravních služeb Waberer ve své vrcholné době předháněl svou západoevropskou konkurenci nízkými cenami. Ale teď je společnost jasně v roli lovených – alespoň na spotovém trhu pro kamiony. Zde se churavějící gigant musí vypořádat s ještě levnějšími dodavateli z jiných východoevropských zemí a ztrácí půdu pod nohama. Proces, který byl značně urychlen krizí covid-19. Ošemetná situace.
Ale je tu ještě naděje pro tuto společnost: Barna Erdélyi, generální ředitel, který ji převzal před šesti měsíci, přispěchal s novou strategií pro Waberer. Místo toho, aby se snažil pokračovat v boji s agresivními konkurenty na spotovém trhu s nízkými maržemi, nyní oznámil odstoupení od tohoto způsobu podnikání – a zároveň ztenčuje vozový park. Bývalý obr je oříznut zpět do normálu.
Místo toho, Erdélyi chce společnost etablovat Partnera pro (dopravní?) logistiku na takzvaných Trade Lanes. S pevnou zákaznickou základnou a opakovanými objednávkami bude Waberer řídit zpět do ziskové zóny. Jak slibný je však tento přístup? Koneckonců, ve svých „dobrých“ letech si poskytovatel dopravních služeb získal pověst pro levnou jízdu, ale také pouze s mírnou kvalitou. Přilákat potenciální klienty ve kvalitnějším segmentu bude v této souvislosti pravděpodobně obtížné a bude to také nějakou dobu trvat.

Zdroj: Komentáře DVZ

V jedněch místních amerických novinách jsme se mohli dočíst: „Automobilisté, pokud naše město projíždíte rychlostí 20, můžete se kochat šarmem našich bulvárů, obklopených vysokými palmami. Pokud zvolíte rychlost 60, navštívíte naše modelové vězení.  Když budete mít na tachometru 80, stanete se hostem naší kliniky.  Pokud půjde o rychlost 100. orazíte si na našem hřbitově“.

Na vybraných úsecích dálnic v ČR by mělo být možné zvýšit za příznivých technických a stavebních podmínek povolenou rychlost až na 150 kilometrů za hodině.  Schválila sněmovna.                                     Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/povolena-rychlost-na-dalnicich-se-muze-zvysit-az-na-150-kilometru-za-hodinu-1185064#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

1165181_top-gear

Největší český průmyslový podnik Škoda Auto oznámil na výroční tiskové konferenci hospodářské výsledky za rok 2014. Celkové prodeje poprvé přesáhly 1 mil. vozů a plánován je další růst. Přestože je čím dál větší podíl vozů produkován v zahraničí, významné investice budou směřovat i do českých závodů, především v Kvasinách, ale i v Mladé Boleslavi.

Růst výroby si vyžádá i investice související se železniční infrastrukturou, a to nejen ze strany automobilky, ale poprvé v zásadní míře i na straně navazujících tratí ve správě SŽDC. Více o této problematice si budete moci přečíst v připravovaném samostatném materiálu.

257072-top_foto1-t0576

Plzeňská Škodovka spolu s firmou Solaris dodá letos dva trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem do metropole italského ostrova Sardinie Cagliari. Jedná se o dva 12metrové nízkopodlažní trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem, který umožní obsloužit i část trati bez trolejového vedení.

Dodávka bude součástí projektu ZeEUS, který zastřešuje testování ekologických vozidel v rámci reálného provozu ve vybraných evropských městech. Učastní se Barcelona, Londýn, Stockholm, Glasgow, Münster, Bonn, Cagliari a také Plzeň. Projektu se účastní přes 40 partnerských organizací z okruhu provozovatelů MHD, výrobců a dodavatelů energie, výzkumných organizací či univerzit a samozřejmě výrobců technologií spojených s elektromobilitou po celé Evropě.

V Cagliari už jezdí devět tramvají Elektra a 16 trolejbusů ze Škody Electric.

dscf2663

Značka            Počet prodaných aut                         Podíl na trhu 

Škoda                          48322                                              30,34%

Hyundai                    15984                                              10,03%

Volkswagen              15110                                                 9,48%

Ford                             10347                                               6,49%

Dacia                           7305                                                 4,58%

Peugeot                       6068                                                  3,81%

Opel                              5725                                                  3,59%

Kia                                5475                                                  3,43%

Seat                               5254                                                  3,29%

Renault                       5110                                                  3,20%

Read the rest of this entry »

CSAD-Hodonin

Dopravní a logistická společnost ČSAD Hodonín loni díky oživení české ekonomiky zvýšila obrat o 12,5%  na 1,55 miliardy korun. Zisk více než zdvojnásobila na 7,7 milionu korun. Kromě prodeje pohonných hmot byly ziskové všechny činnosti společnosti. Společnost pokračuje v obnově vozového parku a v jeho rozšiřování. Díky tomu se zvýšila tržba na jeden ujetý kilometr o 6%.                                                         D90_06568    Rovnost 11.9.2014

 

portal01

V únoru mýto pokračovalo spolu s ekonomikou v růstu. „V nejkratším měsíci roku zaplatily kamiony státu na mýtném 666 milionů korun, což je proti stejnému období loňska o 2,58 procenta více,“ říká Jiří Mayer, pověřený ředitel ŘSD, které je provozovatelem mýtného systému.

Read the rest of this entry »

100 let slaví letos Lincoln Highway – první silnice spojující východní a západní pobřeží USA. Přezdívá se jí „hlavní třída Ameriky“. Její délka činí téměř 5 500 km.

Lincoln Highway

lincoln_map

lincoln_highway_image

LHFlag