Archive for Březen, 2021
Zajímáte se o ochranu přírody a nejste lhostejní k životnímu prostředí? Potom je Zelená soutěž Správy železnic pro vás ta pravá.
Odpovězte během dubna na deset kvízových otázek a hrajte o zajímavé ceny vyrobené z ekologických materiálů.
Kromě toho nám také posílejte vaše fotky, které zachycují váš vztah k přírodě, a hrajte o balíček ekologických cen.
Pravidla soutěže a více informací najdete na Studentském webu (spravazeleznic.cz/studenti). Nebo nám pište na studenti@spravazeleznic.cz.
Egyptský Suezský průplav byl zablokován velkou kontejnerovou lodí, která najela na mělčinu poté, co ztratila kontrolu, což způsobilo dopravní zácpu nákladních lodí v kanálu. Byly nasazeny remorkéry, aby pomohly posunout 400 m dlouhou (1312 stop) a 59 m širokou loď – Ever Given -, ale existují obavy, že by mohla zůstat uvězněna celé dny. K incidentu došlo severně od přístavu Suez v úterý 23.3.2021 brzy ráno . M/s Ever Given, registrovaná v Panamě, plula z Číny do přístavního města Rotterdam v Nizozemsku a na cestě do Středozemního moře proplouvala kanálem na sever. Loď, postavená v roce 2018 a provozovaná tchajwanskou dopravní společností Evergreen Marine, najela na mělčinu a natočila se bokem přes vodní cestu, čímž zablokovala plavbu desítkám dalších plavidel, která jsou nyní uvězněna ve frontách v obou směrech. Společnost Evergreen Marine uvedla, že loď „byla zřejmě zasažena náhlým silným větrem, který způsobil odchýlení trupu … a náhodně narazila na dno a poté najela na mělčinu,“ uvedla tisková agentura Reuters. Fotografie zveřejněná v úterý na Instagramu, údajně pořízená z paluby jiné nákladní lodi – Maersk Denver – přímo za Ever Given, ukazuje uvízlou loď s tím, co se zdá být malým bagrem čistícím pískem podél břehu. Zdroj: SSL
„Už se zjevně začaly projevovat očekávané negativní dopady brexitu. V lednu 2021 měl český vývoz do Británie hodnotu přibližně 12,4 miliard Kč, zatímco v lednu 2020 dosáhl hodnoty přes 15 miliard a v lednu 2019 necelých 15 miliard. Podobně klesla i hodnota dovozu z Británie. V lednu 2021 činila necelé 3 miliardy Kč, zatímco v lednu 2020 přibližně 4,8 miliardy Kč a v lednu 2019 zhruba 4,6 miliardy Kč,“ upozornil Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb.
P.S. A tolik omílaný CZEXIT by dopadl ještě hůř…
Zdroj: SSL
Evropské společnosti letos očekávají 17% nedostatek řidičů. Očekává se, že tento schodek dosáhne v Mexiku 18%, v Turecku 20%, v Rusku 24% a v Uzbekistánu téměř třetinu. „Nedostatek řidičů ohrožuje fungování silniční dopravy, dodavatelských řetězců, obchodu, ekonomiky a v konečném důsledku i zaměstnanosti a dobrých životních podmínek občanů. To není problém, který může počkat, je třeba přijmout opatření hned, “řekl generální tajemník IRU Umberto de Pretto. Průzkum IRU také zkoumal důvody nedostatku řidičů a zjistil, že hlavní příčinou byl ve všech regionech nedostatek vyškolených řidičů (38% respondentů).
Jako problémy byly rovněž uváděny náročné pracovní podmínky, které dále zhoršuje pandemie, a potíže s přilákáním žen a mladých lidí k této profesi. Průzkum poukazuje na smíšené výsledky ve snaze průmyslu přilákat více žen ve všech částech odvětví. Pouze 2% řidičů nákladních vozidel na celém světě jsou ženy a ve všech sledovaných zemích došlo k poklesu procenta žen řidičů nákladních vozidel. V Evropě se však objevily povzbudivé signály, že podíl řidiček autobusů a autokarů se v roce 2020 vyšplhal z 10% na 16% celkové pracovní síly. Procento řidičů
nákladních vozidel mladších 25 let v roce 2020 kleslo téměř všude, z již nízké úrovně na 5% v Evropě a Rusku, 6% v Mexiku a 7% v Turecku. Vzhledem k tomu, že průměrný věk profesionálních řidičů nákladních vozidel je nyní celosvětově téměř 50 let a každým rokem neustále roste, bude se tato demografická časovaná bomba jen zhoršovat, aniž by došlo ke snížení minimálního věku řidičů.
Zdroj: SSL
Letecká přeprava zboží se v lednu vrátila na úroveň z období před pandemií covidu 19. Naopak přeprava cestujících se propadla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA).
Zájem o leteckou nákladní přepravu se letos zvýšil o 1,1 % oproti lednu 2019. Organizace IATA upozornila, že nepoužívá srovnání s loňským lednem, protože je zkreslené pandemií. Poptávka po letecké přepravě osob však byla letos v lednu o 72% nižší než v lednu 2019. To je horší výsledek než meziroční pokles o necelých 70% v loňském prosinci, je uvedeno ve zprávě IATA.
Zdroj SSL. Foto IATA.