Archiv
Gallery
2013_06270492013_06110592013_06270752013_0627173
Září 2020
Po Út St Čt So Ne
« Srp   Říj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
TOPlist

Archive for Září, 2020

V posledních letech je na vzestupu jízda čistou stopou. Především mezi mladými lidmi se oblíbeným dopravním prostředkem především ve městech stává elektrokoloběžka. Skladný a ekologický prostředek, který nás pohodlně dopraví do školy, do práce i za zábavou. Při všech takových cestách se však stáváme účastníky silničního provozu a jsme povinni jednat v souladu s platnou legislativou.

Kdy hovoříme o elektrokoloběžce jako o nemotorovém vozidlu?

Při výběru elektrokoloběžky buďte pozorní. Někteří prodejci nabízejí koloběžky, které sice splňují maximální výkon nižší nebo rovný 250 W, ale opatřují je zařízením pro odstranění rychlostního limitu 25 km/hod. Takto upravená vozidla již není možné podle platné legislativy považovat za jízdní kola. Prodejci jsou si toho vědomi, proto kupujícího písemně upozorňují, že kolo lze použít jen na vlastní nebezpečí a zásadně mimo veřejné pozemní komunikace.

Jaká jsou tedy pravidla a bezpečnostní zásady při jízdě na e-koloběžce?

Jezdec na koloběžce je z pohledu zákona o silničním provozu cyklistou. Ve většině případů tomu tak je i v případě e-koloběžky. Proto je nezbytné myslet na základní vybavení dopravního prostředku a samotného cyklisty, což je právě i jezdec na e-koloběžce. Mezi takové povinnosti patří do 18 let za jízdy nasazená a řádně připevněná přilba. Tato povinnost by se měla stát samozřejmostí i v dospělosti, aby nedocházelo k těžkým či smrtelným zraněním v případě nehody. Koloběžkáři by měli dbát také na viditelnost. Svůj oděv by při jízdě měli doplnit retroreflexními doplňky, aby byli vidět pro motorové účastníky silničního provozu.

Elektrokoloběžka musí splňovat technické podmínky, stejně jako jízdní kolo. Musí mít tzv. povinnou výbavu. Mezi tu patří především odrazky jako u jízdního kola. Bílá vpředu, červená vzadu, oranžové ve výpletu kol a na pedálech v obou směrech. Vyhláška však počítá s možností nahradit odrazky, v tomto případě především ty oranžové, jiným reflexním materiálem na koloběžce či cyklistovi, například reflexní páskou, která odráží světlo zpět ke zdroji podobně jako odrazky. Dále do povinné výbavy patří dvě na sobě nezávislé funkční brzdy, zaslepené volné konce řídítek a ochranné kryty šroubů a matic. Za snížené viditelnosti musí jezdec na koloběžce svůj stroj doplnit bílou svítilnou vpředu a červenou vzadu.

Kde se mohou jezdci na e-koloběžkách pohybovat?

Stejně jako cyklisté se při jízdě na elektrokoloběžce pohybujeme při pravé krajnici vozovky. V případě, že koloběžku vedeme, můžeme využít i chodníku, nesmíme však ohrozit chodce. Na chodníku se mohou na elektrokoloběžce pohybovat také děti do 10 let věku. Dále platí, že mohou jet pouze za sebou, nikoli vedle sebe. Při jízdě se musí držet oběma rukama řídítek. Musí včas a zřetelně dát znamení o změně směru jízdy. 

 

Zdroj článku: https://brnenska.drbna.cz/zpravy/doprava/18619-elektrokolobezky-dobry-sluha-nebo-spatny-pan.html